Mire jó ez a sok tanácsadás?

Napjainkban nem az a probléma, hogy nincs miből választani, hanem az, hogy túl sokból lehet. Fejlett önismeret és önfegyelem kell ahhoz, hogy az üzletek elképesztő kínálatából azt az öltözéket válasszuk ki, ami „ránk van szabva”, harmonikus a természetes színvilágunkkal, tükrözi a személyiségünket, kiszolgálja az életmódunkat, jó minőségű anyagból van, és még tetszik is. 

Könnyebb, ha ismerem az adottságaimat mert:

1. tudatosabban és biztosabban döntök egy öltözék mellett

2. így ez sokkal kevesebb időt igényel

3. kevesebb pénzbe is kerül, hiszen többé nem veszek meg feleslegesen olyan ruhát,  ami valamiért akkor tetszett, de már két éve ott lóg a szekrényben és hozzá sem nyúltam

4, mindez összecseng a fenntartható divat elméletével, ahol alapvető, hogy csak az maradjon a szekrényben, ami jó minőségű, valóban szükséges és/vagy kedves a számomra. Így kisebb gardrób is elég lehet. Számomra ez szól a minket körülvevő tárgyi valóság tiszteletéről is, így önmagunk tiszteletéről is

5, ugyan ezek a tanácsadások látszólag a felszínről szólnak, mégis nagyobb százalékban pszichológia. Egy színhez való viszonyulásunk mögött több is szokott lenni, mint hogy tetszik vagy nem. A testünkről alkotott kép pedig nagyon fontos része az önismeretnek, és főleg az önelfogadásnak, és így az önbizalomnak is

6. Én-idő: kiszakadva a szürke hétköznapokból a sok színes kendő puszta látványa is kikapcsol, lazít, feltölt és ehhez jön még a derűs játék az ötletekkel :)

7. Az én stílusom megjelenésünk ha szeretnénk, ha nem, mesél rólunk. Mit gondolunk, a világról, de főleg arról, hogy mit gondolunk önmagunkról!

Mező füve

„Ha pedig a mező füvét, amely ma van, és holnap kemencébe vetik, az Isten így öltözteti, mennyivel inkább titeket.” Lukács 12, 28

 Minél mélyebben szemlélem a természet jelenségeit, annál inkább látom, mennyi csoda vesz minket körül.

A Teremtő egészen lenyűgöző színeket, formákat, mintákat hozott létre, és még olyan helyeken is, ami nincs is szem előtt - gondolok itt a mély tenger élővilágára, amit csak a XX. századi technika tett számunkra is láthatóvá. Micsoda pazar színkombinációk, micsoda dizájn! Ugyanez az alkotni vágyás, szépérzék, kreativitás van belénk kódolva. Csak azon gondolkoztam el, hogy ha Isten ennyire pazarlóan bánt az ötletekkel, színekkel a teremtésben, akkor nekünk is lehetne élni ezzel az adottságunkkal. Megélhetnénk a bennünk rejlő kreativitást, és kiléphetnénk a szürke-fekete-bézs-sötétkék buborékjából  az ezernyi szín világába. Elindulni nem járt utakon, kalandvágyból. Ellesni ötleteket a természettől. 

Akinek nem inge, ne vegye magára :)

Termeszetesen_divat__.pdf

 Hogy mennyire igaz!

Johannes Itten, a Bauhaus egyik alapító művészpedagógusa azt vette észre növendékei festményein, hogy azok a színtulajdonságok köszönnek vissza a festővászonról, ami rájuk is igaz. Ezek alapján megalkotta a négy évszak típust. Nem 1,2,3,4 vagy A,B,C,D, nevet adta nekik, hanem a tavasz, nyár, ősz, tél fantázianeveket. A felfedezés, miszerint a négy évszak tulajdonságai keveredhetnek, és így már 12-féle színcsoportot is meg lehet különböztetni, Carole Jackson, Itten egyik tanítványának köszönhető. Íme a bizonyíték:

Daru Andrea, karmester, aki szabad idejében festeget.

Világoskék szem, fekete haj, porcelános, rózsás bőrszín, tehát élénk, hideg kontrasztokat figyelhetünk meg az arcán. Nem kérdés, hogy Élénk Tél típus. A festményein is ezek az élénk, kontrasztos vagy sötét, és hideg  jeges árnyalatokat látjuk.

(a fényképet Érdi-Harmos Réka készítette)

Gondolatok a színtanácsadásról

Színtanácsadásaim során elhangzik az a mondat, hogy "archoz közel, ezek a legelőnyösebb színek". Kézbe adok egy palettát, de ez nem egyenlő azzal, hogy a kedves vendég élete végéig csak ezekben a színekben járhat, vagy csakis ezekben lehet harmonikus, csak ezekhez lehet kedve. 

 A színeknek rendkívül erős a pszichénkre gyakorolt hatása, következésképp öntudatlanul is kedvelünk olyan színeket, amik például archoz közel nem a legelőnyösebbek, mégis nagyon szeretjük, jól esik a lelkünknek, vagy aznap arra van szükségünk ahhoz, hogy önazonosak legyünk. Tovább megyek, egy nőnek (férfiakra kevésbé jellemző) lehetnek olyan korszakai is, amikor homlok egyenest más színekben érzi jól magát, mint ami a palettáján szerepel!  Lehet, hogy egy nap megérkezik a színeihez, de lehet, hogy soha, és egy egész életet úgy mosolyog, táncol, él végig, hogy nem az a szín van az arca közelében. DE! Ha szeretne a saját adottságaiból kiindulva harmonikusabb megjelenést, és szeretné, hogy az arca is üdének hasson akkor valóban a színtanácsadás segíti őt ebben a legjobban. Éppen ezért a következőkben mutatok pár példát arra, hogy lehet hideg-meleg színeket együtt viselni úgy, hogy az összkép harmonikus, és izgalmas legyen, ne kelljen lemondanunk egy színről csak azért, mert nincs rajta a palettánkon.

Ezek csak példák. A variációkat az élet hozza, és néha nem is a két-három szín, hanem azok árnyalata dönt! Érdemes ilyen szemmel is végignézni a ruhatárat, mielőtt megválunk 1-1 "nem színhelyes" ruhától, pláne kiegészítőtől. :)


Khaki, rózsaszín árnyalatai és fekete, csíkos. Mennyi minden, és mégis harmonikus és egyedi!

A teles, kontrasztos felsőt lágyítja, puhítja melegíti a bézs

Akár arc közelébe is kerülhet egy meleg barna. A fekete-fehér kontraszt így is ott van.
Az egyik legizgalmasabb hangulatú kombináció: fekete-fehér okkerrel
Ékszerek tekintetében is azt gondolom, hogy egy "hűvös" szettet fel lehet picit melegíteni. Nem látom, hogy teljesen átszínezné, besárgítaná az arcot. Ilyenkor egy semleges sminket javasolnék.
Íme, a meleget is lehet "hűsíteni"

Nagy kedvencem a rózsaszín árnyalatai a bézzsel, barnákkal.

Az olíva, kivi árnyalatait gyakran ajánlgatom nyaraknak kiegészítés képpen. Nagyon érdekes és jó értelemben szokatlan harmóniát ad a kékekhez, szedres-rózsás árnyalatokhoz. De meleg őszöknek is jó kiegészítés lehet 1-1 kék, pink kiegészítő.

Gondolatok a színekről :)

Folytatva az előző gondolatmenetet valóban nem mindegy, a színek melyik árnyalatait rakjuk össze. Egész más lesz az üzenete, a hangulata. Természetesen itt nem térek ki az anyagok textúrájára, a fazonokra, szabásvonalakra, ami plusz lehetőség a játékra, most csak a színeken van a fókusz. Lássuk, a barna árnyalatait hideggel kombinálva...vagy a hideget barnával? :)

variációk egy témára 

most komolyan mondjunk le egy ilyen pazar összeállításról? Ugye nem :)


csak egy picit élénkebb a kék, és már más az egész (jobb oldali kép)

Gondolatok a divatról

2025 DIVAT TRENDEK- amiket mi "diktálunk" ???!!!

Szinte lehetetlen feladatra vállalkozom, amikor megpróbálok erre a kérdésre válaszolni, mert annyira komplex és nehezen áttekinthető. Mégis megpróbálom :)  A rövid válasz: igen. A hosszú válasz: 

A folyamat nagyon leegyszerűsítve úgy néz ki, hogy ahhoz, hogy egy márka fusson, ismernie kell a vevőit. A trendelemző cégek hosszasan vizsgálják és elemzik a vásárlási szokásokat, a kulturális és társadalmi jelenségeket, művészetek alakulását stb...Ma ez a közösségi oldalaknak köszönhetően követhetőbb: ki mit oszt meg, mit tart menőnek, miből vesznek sokat vagy keveset. Ez a folyamat létfontosságú a divatcégek számára, mert ezen múlik a fennmaradásuk. A rendkívül széles látókörű megfigyelések eredményei nem csak a divatra, hanem a szépségiparra, lakáskultúrára is erősen hatnak. Ebben az értelemben mi irányítjuk a piacot. A ruhák esetében például a tervezői munkák teátrális, feltűnő, meghatározó elemei  leegyszerűsödve, finomodva kerülnek a fast fashion boltokba és járják be hódító utjukat (nike, h&m, zara, levi’s).

A XXI. században az internet térhódításának köszönhetően a korábbiakhoz képest nagyon agresszív hatások érnek minket, amiket észre sem veszünk: vedd ezt!, tedd azt!, algoritmusok vezetnek el azokhoz a termékekhez, amit lehet, hogy sosem vennék meg, de annyiszor ugrik fel, hogy ráfanyalodom, és a végén elhiszem, hogy szükségem is van rá. Érzékelhető egy tendencia, ami a mesterséges intelligencia által létrehozott tökéletes képekkel szemben egy egészséges dacot vált ki, és inkább a hitelesség felé veszi az irányt. A covid óta egészen elmosódott az otthoni, munkahelyi és utcai viseletek közötti határvonal (athleisure stílus: atletikus és laza szó összetéve, a sportruházat  elemei szinte mindenütt jelen vannak, + "pizsama-party-dressek") . Természetesen ma is vannak itt-ott munkahelyi elvárások, de egyre több helyen érzékelhető lazulás. A legerőteljesebb igény a praktikum mellett egyértelműen a kényelem lett. A korábbi szafari stílusú ruhadarabok, zakók, blézerek, nadrágkosztümök puhább, kényelmesebb anyagból készülnek, szabásvonaluk is bővebb, lazább.  

Térjünk is rá a konkrétumokra: A 2025-ös év trendjeinek hívószava az elemzések után a NOSZTALGIA (pl.: klasszikus minták: csíkos, pöttyös, virágos, Retro szabásminták) és az ÁRTATLANSÁG ( fodrok, masnik, tüllök, puhaság, lágyság) volt. A zavaros értékválság és háborúk közepette, a béke, elfogadás, empátia, és főleg a nyugalom, utáni vágy jelenik meg az emberek életében, és így abban a művészetben is, ami a megjelenésen, ruhákon keresztül vizualizálja érzéseit és kommunikálja gondolatait. Emellett jelen van a JÁTÉK, a SZABADSÁG, LAZASÁG igénye is,  ami a maximalizmusban, (aránytalanságok, túlzások, harsányság, sok minta) és a bohém stílusban (boho chic),  kerül kifejezésre. 

A 2025-ös trendekből soknál esélyes, hogy velünk marad macro trendként. Különösen, ami a kényelemről, játékosságról szól. 

U.I.: Ennek a posztnak a megírását Kovács Lola divatszakértő workshopja adta. Köszönet érte. :)


Channel

GUCCI_Fashion_Show_Gallery___Cruise_2025___GUCCI-1.jpg

Gucci

Genni

Burberry

Zimmermann

Yves Saint Laurent

Versace

Spring_Summer_2025_Fashion_Show___Miu_Miu-2-1.jpg

Miumiu

Gondolatok a látszatról

LÁTSZAT vagy VALÓSÁG?

Ezt a posztomat azért írtam, mert elgondolkoztam a YouTube csatornán "Hogyan tudsz gazdagnak kinézni? Stílustippek ,amiket gazdag nők sosem viselnek! " és egyéb hasonló témájú videók üzenetéről, ami a korábbiakhoz képest talán több helyről és egyre agresszívabban jut el a gondolatainkba, érzésvilágunkba, méghozzá úgy, hogy talán nem is tudatosodik bennünk.

 Egyre több divat influenszer és stílustanácsadó ad ötleteket arra nézve, hogy nézz ki sokkal gazdagabbnak. Ehhez az ideálhoz leginkább az úgynevezett "OLD MONEY" vagy "QUIET LUXURY" hívószavakat használják. Félreértés ne essék, a jelenség, korántsem mai. Mindig is fogékonyak voltak a hölgyek arra, hogy a felső 10.000 divatját kövesség, és ezt az igényt kielégítve jöttek létre a divatáruházak (Hölgyek öröme nevű hatalmas áruház az 1800-as években, E. Zola részletesen leírja azt az extatikus örömöt, amit a nőkből kiváltott az elérhető luxus. The Paradise címen film adaptáció is készült belőle). A felső 10 ezer a mai napig gondoskodik arról, hogy önmagát meg tudja különböztetni a többi, más társadalmi rétegbe tartozótól. Régen ezt cifrasággal tette, ma úgy tűnik az ellenkezőjével.

Az OLD MONEY: (régi pénz szó szerint) kifejezés eredetileg ahhoz az angol arisztokrata réteghez tartozott, amibe csak beleszületni lehetett, merthogy akár több száz évre visszamenőleg is igen magas vagy akár legmagasabb osztály sarja tartozhatott bele. Milyen a stílusuk? Igazából nem tudni, mivel távol áll tőlük a magamutogatás, posztolgatás,  gazdagság fitogtatása, hiszen minek is? Más értékrendszer szerint élnek, amiben a ruha (autó, óra stb.) egy kelléke az összképnek, nem pedig célja. Egy biztos, ruháik megfizethetetlen árkategóriába sorolhatóak még egy középosztálybelinek is. Ha mégis valamilyen társadalmi ügy kapcsán fontos a jelenlétük a médiában, valóban a kevesebb, több elvét valló prémium minőségű letisztult eleganciát láthatunk. Az újgazdag réteg egyik ismérve, hogy pont ezeket a külsőségekre talán túlzott hangsúlyt fektetnek, hiszen ezzel is bizonyítani, igazolni kell/ szeretnék hovatartozásukat. 

QUIET LUXURY: suttogó eleganciának, csendes luxusnak is lehet fordítani. Koncepciója a letisztult, klasszikus, minőségi ruhaelemekre építkező, visszafogott, hagyományosan nőies vagy férfias ruhadarabok, és a bázis színek (drapp, szürke, kék, fekete, fehér és árnyalataik). A tudatosabb vásárlói magatartás szlogenje, miszerint: Vegyél kevesebbet, de jó minőségűt és viseld minél tovább! igaz erre  az irányzatra. Egészen eddig nagyon szimpi, és követendő is. A gondom az, amikor mindezt nem az értékességükért ajánlják, hanem azért, hogy gazdagabbnak tűnjek.   

Milyen gondolat csírát szeretnék ezzel a poszttal eljuttatni ahhoz a kedves olvasóhoz, aki megtisztelt azzal, hogy végigolvasta terjedelmes bevezetőmet?

Talán csak annyit, hogy 1. az önelfogadásunk része lehet az is, ha nem szeretnénk úgy kinézni, mint azok, akik nem voltunk, nem vagyunk és soha nem is leszünk (itt az old money generációira gondolok). 2. A divat demokratizálódott, de egészen biztos vagyok benne, hogy egy jobb minőségű, egyedi ruhában másképp érezzük magunkat, mint egy olyanban, amiben biztosan még pár millióan szaladgálnak, hacsak nem pont a tömegbe való beolvadás a cél. :) (Habár, nagy különbség van mondjuk a Tescóban vásárolt vagy egy igényesebben kivitelezett póló között, szándékosan nem írok márkát) 3. Az igényesség motivációja biztosan egy fontos önreflexióból ered: jobban, szebben, csinosabban, érdekesebben, egyszerűbben, fiatalosabban (a lista végtelen) szeretnénk kinézni, de nem úgy folytatódik a mondat, hogy "mint az angol királyné, vagy XY", hanem mint a korábbi önmagam. Csakis az számít, hogy aki én vagyok, azt örömmel, önelfogadással, jól értelmezett önszeretettel ki tudjam fejezni a környezetem számára. Ez szerintem felelősségünk is a következő generáció felé. Nem a tökéletesség hajszolása, hanem a fejlődés igénye. Nem a látszani akarás, hanem  inkább az öltözködés mint játék, öröm, önkifejezés megélése. Szeretném hangsúlyozni, hogy semmi baj nincs azzal, ha valakinek tetszenek ezek a letisztult, szerethető, egyszerű, praktikus, minimalista szettek, nagy részüket én is magaménak érzem. De néha meg kell állni, meg kell kérdezni magunktól, miért szeretnénk megvenni egy drágább, jobb minőségű darabot? Hogy "látszódjak" valamilyennek, vagy azért, mert egyszerűen fázom, és tudom, hogy nincs melegebb a gyapjúnál, ami ma már nem olcsó? :) 

Az alább képeket a Pinterest "Tetszik" mappámból töltöttem fel. Suttog vagy nem, luxus vagy nem, mindegy minek látszanék bennük, felvenném őket egyszerűen csak azért, mert rólam szólnak, és kifejezik valamelyik tulajdonságomat a sokból :) 

_-373.jpg





_-288.jpg

New_York_SS_2024_Street_Style__Ramya_Giangola.jpg

Gondolatok a stílusról

"Az egyéniség ott kezdődik, ahol az összehasonlítgatás véget ér" Carl Lagerfeld

A stílus szó eredete latin, az íróeszközt jelentette. Nincs két ember, aki ugyanúgy írna felnőtt korára, pedig ugyanazokat a betűket tanultuk meg gyermekkorunkban. A saját stílusunk kialakítása izgalmas folyamat, mert félig ösztönös, félig tudatos. Ráadásul nem egyik napról a másikra alakul ki, és életünk során még változik is. A legnagyobb segítség a stílusunk feltérképezéséhez, ha jó kérdéseket intézünk magunkhoz. Keresgélünk, nézelődünk, és azok a darabok, összeállítások, amelyek valahogy megszólítanak, amelyekre belül azt mondjuk: na igen, ez tetszik, az iránytűként funkcionálhat. (Persze tetszhet máson olyan, ami "nem a miénk", de ezt előbb-utóbb mindig megérezzük.) Egyszerű kérdések ezek: mi tetszik (ez az ösztönös része) és miért? (ez a tudatos része). Mi nem tetszik, és miért nem? Éppen ezért szilárd meggyőződésem, hogy a stílus bennünk van, csak életre kell kelteni.

Az egyéniség és stílus:

Stílustanácsadóként az én dolgom a jó kérdések felvetése mellett az is, hogy az ösztönöset életre keltsem, a tudatosságot pedig segítsem azzal, hogy objektív információt adjak arról, mi előnyös és mi az, ami kevésbé. Mindegyik stílusnak milliónyi változata van, az egyéniség teszi mássá. Nincs két egyforma klasszikus, vagy romantikus, minimalista vagy extravagáns. Hozzá teszem, elég ritka, hogy valaki kizárólag csak egy stílusban gondolkodjon. Ha csak apróságok formájában is, de mindig megjelenik valami más, valami kis fűszer, bolondéria, valami plusz.

Más a stílusunk, más a kézírásunk. :) 

u.i.: A lejjebb bemutatott itthon leginkább ismert fő stílus irányzatok mellett még vagy legalább 70 van, amikből érdemes csipegetni, ha már megismertük őket. Idővel ezen az oldalon is fogok még párat ismertetni.

Anna Wintour

Az amerikai Vogue Magazin főszerkesztője, akit kollegái tűsarkú Sztálinként emlegetnek, aki 14 éves kora óta visel bubi frizurát, és aki a divatiparban rengeteg tehetséget fedezett fel. Az ördög Pradát visel című filmben állítólag Meryl Streep róla mintázta karakterét. Számomra a nő, aktmintás ruháival ad mintát! :)

De mért beszélek róla, hiszen nincs születésnapja (1949. november 3.) Mostanában sokat gondolkodom a stílusról, meg a stílustalanságról. Honnantól stílusos valaki, vagy létezik egyáltalán olyan hogy nincs valakinek stílusa?

Anna Wintour azért érdekes számomra, mert ő, aki napi 24 órában a divattal foglalkozik, és a maga eszközeivel hihetetlen leleménnyel manipulálja a divatot, valamikor rátalált saját stílusára ami teljesen kívül áll a rendszeren: nőies szabásvonalú mintás egyberuha, a ruhán szereplő színekből hangsúlyos köves nyakék, magassarkú vagy csizma, napszemüveg, no és persze a bubi. Ez az alap. Ezt variálja, frissíti fel 1-1 kiegészítővel, de ő, aki mozgatja a szálakat, marad a rendszeren kívül, és úgy divatos. Vagy nem? :) Zenei nyelven: neki megvan a főtémája és azt hangszereli mindig másképp, más hangszereken, tehát más hangszíneken, illetve más ritmusú mintákban, de a téma ugyanaz marad.

A fontos kérdés: Kedves olvasó, esetleg van neked is valami kiegészítő, ruhanemű, frizura, bármi, amit következetesen, talán észre sem vetted eddig, de olyan, mintha hozzád nőtt volna és igen gyakran viseled? Úgy érzed nagyon a tied, jól érzed magad benne. Lehet hogy stílusod ikonikus elemét fogod most tudatosítani magadban! :)

Természetesen no probléma ha nincs, ez is csak egy játék!

Nézzük Anna Wintourt! 1-2 ritka pillanat: farmerban, melltartó nélkül, nyakék nélkül, egyszínűben. Mégis mindegyiken átüt az egyénisége, a karaktere. 

Szereti a mintát, a színeket, a csillogót, látszik, hogy imádja a szakmáját, és hát érti is úgy, ahogy kevesen.


Anna_Wintour.jpg

The_mother_of_all_Fashion_Flashbacks__Anna_Wintour__Nov_18_1991__Getty____Fashion__Flashback__AnnaWintour.jpg

5.jpg

Anna_Wintour-2.jpg


Meet_The_Power_Dressing_Prop.jpg

The_Anna_Wintour_Look_Book.jpg

Klasszikus stílus

Eredeti jelentése szerint osztályhoz tartozót jelent, és az öltözés tekintetében is van ebben némi igazság. A klasszikus öltözködésről elsőként Kate Middleton, Letícia Királynő jutott eszembe és Carolina Herrera. Ezt a stílust is a divat hozta létre, ám praktikussága, eleganciája, egyszerűsége és jól variálhatósága miatt ma is igen közkedvelt, és sokunk ruhatárának képezi gerincét. Ilyen elem például a klasszikus blézer, a "kis fekete" ruha, ceruza szoknya, balerina cipő, klasszikus ballonkabát, csíkos póló. Jól variálható a konzervatív és időtlen/laza, romantikus, minimál és hétköznapi "street" stílusokkal, így megmarad az az egyensúly, ami a legfontosabb üzenete ennek a stílusnak. Kortalan stílusnak mondható, mivel nem követi az éppen trendeket, legfeljebb finoman utal rájuk egy-egy elemében. Elsősorban 20-90 éves kor közöttieknek ajánlom. :)

Ars poetica: letisztultság, megbízhatóság, kifinomultság, rendezettség, határozottság, kimértség, egyszerűség, megszokottság, elegancia, komolyság, az "arany középút". Semmi szélsőség, harsányság.

Jól működik: irodai, vezetői munkakörökben, különösen, ahol dress code is van (pl. stewardess). Ha nincs, akkor is egyfajta megbízhatóságot, határozottságot, fegyelmezettséget, harmóniát, rendezettséget sugall. Tapasztalatom szerint olyan hölgyeknek is segít ez a stílus, akik pont olyan életszakaszban vannak, ahol kevés a kapaszkodó, a biztos, kontrollálható pont, vagy újra kell építeniük életük alapjait. Sokat segíthet egy kipróbált, biztosan jól működő, egyszerű, könnyen beszerezhető, rendezettséget tükröző stílus. Aki eleve ebben a stíluskörben érzi jól magát, de esetleg már túl megszokottá, unalmassá vált számára a mindennapi outfit,  számtalan módon fel tudja dobni, frissíteni, ha esetleg változtatni szeretne rajta. Például színekkel, kendőkkel, trendi kiegészítőkkel, más stílusú részletekkel.

Klasszikus minták: pöttyös, csíkos, Eszterházy kockás, kockás, tyúkláb

Színek: ettől a stílustól távol áll minden, ami feltűnő, harsány, hivalkodó. Leggyakoribbak a sötétkék, fehér, fekete, szürke, bézs, khaki, barna és ezek árnyalatai. Fűszernek a piros telitalálat.

A kiegészítők: kendők, klasszikus formájú táskák, körömcipő, balerina cipő, Oxford, fűzős félcipő

Megjelenés: rendezett haj, visszafogott smink, kevés ékszer




Minimalista stílus

Ars poetica:  "minél kevesebb, annál jobb/több". Letisztultság, egyszerűség itt új jelentést nyer, mert a ruhák vonala, a kiegészítők egyszerű geometriát követnek, spórolnak mindenen aminek nincs, vagy csak díszítő funkciója van (fodrok, rakások stb). Nem véletlen, hogy fenntartható divat is szívesen merít ebből a stíluskörből. Testvére lehetne az időtlen stílusnak is, ami szintén a jó minőségű, természetes  alapanyagokat részesíti előnyben. A modern irányzatok is gyakran merítenek ihletet ebből a stílusból, mint amilyen az androgün vagy extravagáns. Itt jegyzem meg, ezek az anyagok (pamutvászon, bőr, gyapjú) igen alkalmasak a merevebb, egyenesebb szabásmintákhoz. Mivel fontos, hogy az eszköztár kifejező legyen, ez a stílus szereti a határozott vonalakat, formákat, a monokróm, egy color-blocking összeállításokat. Nem sajátja a harsányság, ezért visszafogott alap és pasztell színekben fejezi ki önmagát. Ez az a stílus, ami úgy hívja fel önmagára a figyelmet, hogy suttog, ezért is figyelnek oda rá :)

A modern világ alkotói, művészek, pszichológusok, mérnökök designerek érzik igazán jól magukat ezekben a ruhákban, mert egyszerre fogalmazzák meg az egyszerűséget, az eleganciát és az extravaganciát. A smink leginkább natúr, a haj természetes vagy fazonra vágott.





_-138.jpg


_-249.jpg


Romantikus stílus

Nem véletlen, hogy sokunknak elsőként Jane Austin regényeinek főhősei jutnak eszünkbe. A divat történetében az egyik legmarkánsabb irányzatról van szó, hiszen a mai napig közkedvelt a hölgyek körében. Mondhatnánk, talán a legnőiesebb stílus, mivel olyan elemekkel dolgozik, ami a mai férfiak ruhatárában nem létezik. Lássuk, mik is ezek az elemek: fodrok, masnik, picit eltúlzott részletek (gallér, mandzsetta), csipkék, szalagok, gyöngyök és mindenre igaz, az aprólékos kidolgozottság. Talán ez az a stílus, ahol a legkevesebb a nadrág, helyette viszont szoknya minden hosszban, formában és mennyiségben.

Vintage: ebben a stíluskörben ez az irányzat megkerülhetetlen, mivel a régi romantikus darabokat a modernnel párosítja.

Minták: virágok, a pöttyös a kockás itt is megjelenik

Anyag: selyem, különböző szaténok, lágy esésű kelmék, tűl

Szabásvonalak: minden ami a női idomokat kidomborítja. Kiemelve egyes elemeit, sok más stílust felfrissít, fiatalít. Elég egy fodor, egy virágos kendő, vagy táska, és máris összetettebb, üdébb, lágyabb, kedvesebb tőle egy klasszikus vagy elegáns outfit.

Színek: a tavasz palettán szereplő színekre asszociálhatunk elsőként, mivel a buja, játékos, üde jelleg ennek a színtípusnak a sajátja. Mégis számtalan példa van rá úton útfélen, hogy a szabásvonal és a díszítés tesz valamit romantikussá, és nem önmagában a szín.

Smink: egyéni, de általában élénkebb mint a többi stílus. Itt különösen érdemes figyelni arra, hogy száj- vagy szemhangsúlyos a smink. Együtt sok lehet, és egy kor fölött öregíthet.

Badgley_Mischka_Spring_2020_Ready-to-Wear_Fashion_Show.jpg


Unknown-11.jpg

Kepernyofoto_2024-08-25_-_9_28_47-1.jpg

_-251.jpg

cool_colors.jpg

_-249-1.jpg

_-250-1.jpg

Etno, folk stílus

 Talán furcsa, hogy egy poszton belül szerepel ez a távolinak tűnő két világ. Miután mindegyiknek a  gyökere a népi kultúrából ered, ezért vettem a bátorságot, és egy posztba helyeztem őket. Természetesen érdemes velük külön is foglalkozni, itt most csak ízelítőnek mutatok párat.

Egyszer egy tanulmányi úton voltam Ausztriában, ahol az esti koncertre nagy meglepetésemre páran osztrák népviseletben érkeztek. Igazából nem tudtam hová tenni. Kis hazánkban sajnos a nagyvárosokban tapasztalatom szerint nem része az utcaképnek a népviselet ihlette ruha. Pedig ha újra tudnánk értelmezni, felfedezni és lehántani róla a rárakódott (talán politikával is átitatott) ellenérzéseinket, biztosan remek inspiráció forrás is lehetne. Pár magyar tervező már rájött erre, és úgy tűnk mintha egyre többen követnék példájukat. Itt jegyzem meg, hogy a nyugati világ divattervezői is újra meg újra előveszik a különböző etno és népies elemeket. Az utóbbi időben például az afro-amerikai motívumokat (lásd képek). Ha távolabbi vidékre evezünk az etno stílust úgy tudnám megfogalmazni, mintha a laza, a hippi és a népi találkozna.

Hippi: tarka, afrikai és indiai viseletekből merít, kedveli az élénk színeket, a sok ékszert, gyöngyöt, ásványokat, különösen a türkizt, tollakat, fém lapocskákat, hímzéseket.

Anyaghasználatában is a természet közelit hirdeti: pamut, velúr bőr, minden ami horgolt. Egyfajta hanyag elegancia. Picit oversize, picit extravagáns, picit slampos, picit romantikus. Bő szoknyák, trapéz farmerek, saru, és minden, ami "lóg", nyújtja az alakot. Ezen stílus kedvelői között ritka a rövid hajú hölgy.

Különösen a népi kultúrákkal foglalkozó hölgyek és urak viselik szívesen, de ha trend lesz belőle (ahogyan 2019-21-ben),  népszerűvé is válhat. Fontos, hogy mivel az egyes motívumok jelentéstartalommal bírnak, ezért ezekkel az elemekkel önállóan is, például ékszereken, kiegészítőkön találkozhatunk a minden napokban. Téli vásárokon, és ezt az irányzatot képviselő weboldalakon, webshopokon a jellegzetes népies/hagyományos öltözetek mellett ezek a kiegészítők is hozzáférhetőek.

Olyan képeket választottam, ahol a már "feldolgozott" formában jelenik meg egy népi motívum. Lássuk!

MUST_HAVE__Couture-like_craftsmanship_is_what_anchors_Andrew_Gn_s_opulent_eveningwear_offering.jpg

_-5.jpg

_-89.jpg

Igezo.jpg


_-253.jpg

_-254.jpg

_-252.jpg

Extravagáns stílus

Ennek a stílusnak is sokan hódolnak, különösen a művész és divat világban. Lényege a túlzás, a feltűnés, a szokatlanság, a bátor társítások színekben, mintákban, fazonokban, anyagokban. Más stílus csak indokolt esetben szeret átemelni 1-2 elemet belőle, de akkor elég jól is jár vele. A mérték számít. Elsőre Diane Keaton, Iris Apfel, Daniella Gregis  jut eszembe, ha a különcség, az átlagostól mindenképp eltérő személyiséget keresek példának. A bohém, hobo, és a legmodernebb irányzatok előszeretettel szemezgetnek ezekből az összeállításokból. Rengeteg megnyilvánulási formája lehet. Túlzó méretek, szokatlan anyagpárosítások, kiegészítők, sminkek, bármi, ami más mint az átlag. 

Van valami őrült szabadság ebben a stílusban. Vagy nagyon nem mindegy mit veszek fel, vagy mindegy, mert nem foglalkozom azzal, hogy ki mit szól hozzá.


Because_You_Can__The_90-Year-Old_Ingenue_-_Rookie.jpg



hbz-street-style-moscow-fw2015-day1-29-serona-liana-alexandra-chokaeva-outlaw-moscow.jpg




PREPPY

Története:

Honnan is ered ez a név? Preparatory school, azaz, az amerikai egyetemekre felkészítő iskolákba járó diákok egy sajátos stílusa, aminek egyik célja az volt, hogy  megkülönböztesse őket a munkásosztálybeli, vagy akár középosztálybeli diákoktól. Fiatalokról van tehát szó. Ez a fajta megkülönböztetésre úgy látszik erős igény jelentkezett, mert az USÁban hamar el is terjedt. Az úgynevezett Borostyán Liga, nyolc Egyetemhez tartozó sport liga szövetsége. Ezek mindegyike saját mezt talált ki saját színekkel, fazonokkal, mintákkal. Ezt a népszerű sportos stílust a tehetséges Ralph Laurent bontakoztatta ki, gondolta tovább és teremtette meg  a máig talán legkeresettebb stílussá, világgá, birodalommá, amihez hamarosan csatlakozott GANT, Tommy Hilfiger, Lacoste, és J. CREW.

FIGYELEM! Nem összekeverendő az Old Money stílussal, ahova kizárólag több generáción átívelő vagyont, értékeket, kultúrát átörökítő angolszász dinasztiák sajátja, és lényegében megfoghatatlan, titokzatos, elit, és kizárólag beleszületni lehet, vagy irigykedve majmolni :).

Jellemzői:

Miután gazdagabb rétegek körében alakult ki, a ma is legfontosabb tulajdonsága hogy jó minőségű anyagokból készülnek ezek a ruhák, tehát drágák. A stílus hódolói a "kevesebb több" elvét vallják, még akkor is, ha különben futná sok ruhára, mert fontos, hogy az előkelőség mellett kifejezésre jusson a szerénység, letisztultság, és az egyszerűség. Nem hivalkodó, nem tűr meg élénk vibráló színeket, mintákat, nem nagyzol, nem reklámoz nagy logókkal (bár néha igen), nincs túl rövid, túl bő, csak a kiegyensúlyozott harmónia. Inkább CSENDES ELEGANCIA. Ma talán a minimalizmus jegyeit láthatjuk benne. A ma oly trendi kapszulagardrób összes feltételének eleget tesz. Kevés, minőségi, igényes, jól variálható ruhadarabokból áll. 

Elemek:

Kosztüm, vagy blézer/zakó, mellény,  vászon nadrág /szoknya, csavartmintás V-nyakú, vagy kerek kivágású pulóver, fehér/hosszanti csíkos ing, fehér blúz, garbó                                          

bőr cipők: loafer, Oxford, 3-4 centis sarokmagasságú körömcipők,, bőr öv, bőr táska.                                                                                                                     visszafogott ékszerek, különösen a gyöngy, selyemkendők nyakban vagy övben vagy táskán

Ha valakinek túl unalmas, remekül ki lehet egészíteni romantikus vagy extravagáns elemmel, de érdemes csak egyetlen eggyel, hogy  ne boruljon fel a kifinomult összhatás.





_-271.jpg

Polo_Ralph_Lauren.jpg

GANT_varen_2023.jpg

30_Little_Style_Lessons_To_Learn_From_J_Crew.jpgJ Crew

Rene_Lacoste__1904-96___French_tennis_champion_and_businessman__nicknamed_The_Crocodile__creator_of_the_Lacoste_tennis_shirt__with_the_little_croc_embroidered_on_the_chest__in_1929.jpg

Tengerész stílus

Van ilyen? Vannak stílusok, amik adott tevékenységhez (vitorlázás) helyszínekhez köthetőek, ha meg szeretnénk érteni az eredetét. Ebben a stílusban megjelenik a francia egyszerűség, elegancia és az angolszász sportos stílus is. Praktikus, sportos, egyszerű és letisztult. Nem véletlenül került a Preppy stílus után.

Fő színei: Navy kék, fehér  és piros. Kiegészítő színei a világoskék, neutrális színek, mint a bézs, barna, és a khaki.

Az anyagok tekintetében leginkább a pamut, len, kiegészítőkben a bőr és a szalma a meghatározó

Mintái: sailor minta (horgony), és a csíkos. 

Elemei: csíkos póló, pulóver,  vászon nadrág, sort, kalap, loafer, tornacipő, sötétkék sportos blézer és ezek variációi. Jól kiegészíthető még fehér vagy keskeny csíkos inggel és farmerrel.

_-241.jpgéletérzés :)

_-243.jpg

_-248.jpg

Kak_nosit_remni_i_baski_v_novom_sezon___Shkola_Shopinga.jpg
_-250.jpghétköznapi laza
elegánsabb változatban
nem tipikus, de a hangulata miatt mindenképp ide kívánkozik
tovább gondolt tervezői változat :)

Rózsaszín pirossal és  naranccsal???

IGEN! Merthogy mindenek több olvasata is van. Élénk, vidám, üde, fiatalos, vagány, élettel teli, dinamikus, energikus, különleges VAGY harsány, hivalkodó, tolakodó, túl feltűnő, ízléstelen, VAGY egyszerűen csak szokatlan, de nem rossz? Tőled függ, a stílusprofilodtól, a személyiségedtől. :)

Megjegyzés: továbbra is vesszőparipám, hogy a hideg és meleg színek kombinálása egy szettben izgalmas játékra ad lehetőséget. Én nagyon élvezem!

ANALÓG szín-pároknak nevezzük azokat a párosításokat, amelyek a színkörön egymás szomszédságában helyezkednek el. Ha úgy tetszik, rokonok: a rózsaszín a piros fehérített változata, a narancs a piros sárgított változata. Mégis élénk árnyalatukban megosztó hatást kelthetnek. 

Itt a színösszeállítást stílusosan hagyja érvényesülni az egyszerű fazon.
Fehér feketében ez semmi különös nem lenne.
Ha halványabb narancs lenne, már másról szólna :)
Ez is color blocking a javából, de a fehér megszelidíti az összhatást. Egy picit. :)
Visszafogottan elegáns megjelenés.
Forró nyári estén mért ne?
Itt még fekete öv is társul a szetthez.
Sportosabb kivitelezésben is működhet.

A kék, a zöld meg a türkiz

Újabb egymás mellett elhelyezkedő színek. A természetben is gyakran előforduló trió, gondoljunk a pávákra vagy akár a kolibri fényes türkizes tollaira.

Divattól függetlenül mindig nagyon mutatós szetteket lehet összeállítani belőle a visszafogottról az egészen extravagánsig. Az árnyalaton viszont nagyon sok múlik!

Nyaraknak hétköznapra
Klasszikus. 

Ne felejtsük el a mintákat sem!

 Egyik kedvenc színösszeállításom: a türkiz és a borsópüré zöld és az arany khaki triója. Pazar! Meleg színtípusoknak ajánlom ezt a szettet. (Meg akinek még nagyon tetszik :D)

Kosztüm élénk vagy meleg tavaszoknak :)

Sötét teleknek, sötétebb hideg nyaraknak.

A blúz fazonja minden színben vidám, laza összhatást kelt, és szépen harmonizál vele a nadrág szabásvonala. Ezekben a színekben még különlegesebb.

Mint tudjuk, a farmer ma már nem is szín, mivel a világon minden jól megy hozzá. Itt most fogadjuk el, hogy kék. :)

Szettek bázis színekből

A bázis színek minden hölgy gardróbjában ott lapulnak. Fekete, fehér, szürke, bézs és kék. Attól függően, hogy melyik színcsoportba tartozol érdemes az arcod közelébe tenni a megfelelőt. Ez csak jó tanács, ha hideg színtipusba tartozol, de a kedvenc pulcsid, inged bézs, akkor hajrá! Én ebben az esetben kék vagy szürke blézert/kabátot és hideg árnyalatú sminket javasolok hozzá. :)








Ünnepi anyagok

Nem csak a karácsonyhoz, általában az ünnepekhez, vagy fontos eseményekhez is köthető, hogy az ember "kiöltözik". Ilyenkor igényesebb, esetleg feltűnőbb kiegészítőkkel, ékszerekkel dobja fel az öltözetét, vagy célirányosan olyan anyagból készült ruhát választ, ami illik a különleges alkalomhoz. Természetesen, mivel a ruha mindig hatással van ránk, a viselkedésünk, a testtartásunk is az alkalomhoz és a ruhához idomul. :) Nézzük, mik lehetnek ezek az anyagok!

1, 2024-25 nagy slágere a METÁL fényű anyagok, és minden, ami csillog, villog, tehát strasszok.

2, BÁRSONY. A bársonynak mindig meg lesz az a patinája, amit annak köszönhet, hogy már a reneszánszban közkedvelt anyag volt. Sportosabb változata a kardbársony és a tükörbársony, ami jóval olcsóbb és rugalmasabb anyag. Érdekessége, hogy a csomózott szőnyeghez hasonló, ahol még egy szálat hozzáadnak a meglevőkhöz és az adja a bolyhosságát.

3, SELYEM. Nem véletlenül a legdrágább anyag, mivel ha valódi, akkor bizony jó sok hernyócska pusztulását okozza az előállításával.  Leírhatatlanul nőies, lágy anyag. Hernyó kímélő változata is van, és olyan is, ahol benne hagyják a finoman összesodort szálakon alakult kis csomósodásokat. Ezt hívják santung selyemnek. Csodálatos anyag, DE!!! Ma már a selyem inkább szövésforma, ugyanis készíthetik viszkózból, pamutból, és polieszterből is. Ezért becsapós. Egy dolog elvileg eligazít bennünket a valódiságát illetően: nagyon drága! :)

4. SZATÉN. A közhiedelemmel ellentétben ez is szövésforma. Alapanyagtól függ, hogy szeretjük-e viselni, itt is számíthatunk szintetikus változatokra, amiknek szép fénye van. Készülhet hernyóselyemből, pamutból, viszkózból, kevert szálakból, és erősebb anyaga a sűrűbb szövésformának köszönhető. Visszája matt.









Minta mintával

Nagyon ritkán látok az utcán mintákból kevert öltözetet. Bátorság kell hozzá, no meg nem árt ismerni 1-2 biztosan működő trükköt. Például, ha a választott színek ugyanazok, de a minták különböznek, vagy a minta ugyanaz, de más színekben köszön vissza, az nagy valószínűséggel működni fog. Persze a mintáknak is van méretük, sűrűségük, karakterük amikre érdemes odafigyelni, csak hogy tényleg tudjunk velük játszani. :)  Lássunk  1-2 bátorító példát! 

Ha még érdekel a minta mintával, sok-sok példát találhatsz Dries van Noten divattervezőnél, a Dolce Gabbana és Gucci divatmárkáknál a pinteresten. Lenyűgözően szépek! 




Eu_vejo_flores_em_voce__Look_floral__Tendencia_de_moda_2017.jpg

_-363.jpg

_luxuryavenue__maliparmi__cabos.jpg

Dries_Van_Noten_Fall_2009_Ready-to-Wear_Collection.jpg

Yellow_floral.jpg

Vintage

Mit is jelent az új hóbort, aminek én egyébként nagyon örülök?
🙂
Tágabb értelemben 1920-1970 közötti korszak esztétikáját, amibe a bútoroktól a brossig minden beletartozik. A Vogue magazin is külön ajánlgatja a különböző Vintage boltokat, amiknek itthon is és máshol is egyre nagyobb a népszerűsége.
Ha valakinek nagymama szekrényéből maradt bármilyen táska, bross, gyöngy, nyaklánc, gyűrű, fülbevaló, lánc, karperec, karkötő, el ne dobja, mert eljött az ő idejük!!! Idetartozik még a szőrme, kalap, blúz is, szóval igazából bármi ami ebből a korszakból való KINCS.
Felmerülhet a kérdés, hogy viseljük ezeket a PRÉMIUM MINŐSÉGŰ ékszereket? Ezek a régi darabok ugyanis annak ellenére hogy nem műanyagból készültek, bizony kiállták az idő vas fogát és ma is jól néznek ki, max egy kis gyengéd polírozás, frissítés. Egészen más lesz a szett mint egy modern kiegészítővel.
Ha valaki tetőtől talpig ebbe a stílusba öltözik, az is teljesen rendben van, (mért is ne lenne?), de ha valaki kicsit modernebb, maibb öltözetben érzi jól magát, bizony ezekkel a kincsekkel remekül tudja teljesen egyedivé varázsolni a szettjét!
Hiszen nincs két egyforma nagymama!
😃

15_Dark_Academia_Autumn_Outfits_You_Need_to_Try_This_Season.jpg

_-395.jpg


electrixtears_-_not_mine.jpg

_-397.jpg

vintage_clothing.jpg