Gondolatok a stílusról

"Az egyéniség ott kezdődik, ahol az összehasonlítgatás véget ér" Carl Lagerfeld
A stílus szó eredete latin, az íróeszközt jelentette. Nincs két ember, aki ugyanúgy írna felnőtt korára, pedig ugyanazokat a betűket tanultuk meg gyermekkorunkban. A saját stílusunk kialakítása izgalmas folyamat, mert félig ösztönös, félig tudatos. Ráadásul nem egyik napról a másikra alakul ki, és életünk során még változik is. A legnagyobb segítség a stílusunk feltérképezéséhez, ha jó kérdéseket intézünk magunkhoz. Keresgélünk, nézelődünk, és azok a darabok, összeállítások, amelyek valahogy megszólítanak, amelyekre belül azt mondjuk: na igen, ez tetszik, az iránytűként funkcionálhat. (Persze tetszhet máson olyan, ami "nem a miénk", de ezt előbb-utóbb mindig megérezzük.) Egyszerű kérdések ezek: mi tetszik (ez az ösztönös része) és miért? (ez a tudatos része). Mi nem tetszik, és miért nem? Éppen ezért szilárd meggyőződésem, hogy a stílus bennünk van, csak életre kell kelteni.
Az egyéniség és stílus:
Stílustanácsadóként az én dolgom a jó kérdések felvetése mellett az is, hogy az ösztönöset életre keltsem, a tudatosságot pedig segítsem azzal, hogy objektív információt adjak arról, mi előnyös és mi az, ami kevésbé. Mindegyik stílusnak milliónyi változata van, az egyéniség teszi mássá. Nincs két egyforma klasszikus, vagy romantikus, minimalista vagy extravagáns. Hozzá teszem, elég ritka, hogy valaki kizárólag csak egy stílusban gondolkodjon. Ha csak apróságok formájában is, de mindig megjelenik valami más, valami kis fűszer, bolondéria, valami plusz.
Más a stílusunk, más a kézírásunk. :)
u.i.: A lejjebb bemutatott itthon leginkább ismert fő stílus irányzatok mellett még vagy legalább 70 van, amikből érdemes csipegetni, ha már megismertük őket. Idővel ezen az oldalon is fogok még párat ismertetni.